مستربچ

مستربچ
عناوین صفحه

مستربچ چیست ؟


مستربچ ماده ای است که برای تولید محصولات پلیمری مورد استفاده واقع می‌شود. این ماده برای ساخت محصولات مختلف مانند قطعات خودرو، لوازم خانگی، لوله و اتصالات، صنعت بسته بندی، سیم و کابل، پلیمر‌ها استفاده می‌شوند. با توجه به محصول نهایی باید نوع مناسبی از پلیمر انتخاب شود.

 البته باید به این نکته دقت کرد که تنها استفاده از پلیمر تمام خواص را که محصول نهایی به آن نیاز دارد را تامین نمی کند و به منظور ارائه تمام این خواص، باید موادی به عنوان پرکننده، تقویت کننده، افزودنی و رنگ به پلیمر اضافه شوند تا پلیمر بتواند برای کاربردهای مختلف آماده شود. به این ترکیب مستر بچ می‌گویند.

Masterbatch ماده ای است که از سه جز تشکیل شده است. این سه جزء عبارتند از پلیمر، مواد افزودنی و عوامل سازگار کننده. از مستر بچ در تولید پلاستیک استفاده می‌شود. مستربچ‌ها به صورت پودرهای معدنی و آلی و پیگمنت همراه با افزودنی‌های دیگر در ساخت پلاستیک به کار برده می‌شوند.

مستربچ-notrika-co.ir

اکثر وسایلی که در اطراف خود می‌بینید از لوازم آشپزخانه و خانگی گرفته تا قطعاتی که در خودرو سازی به کار می‌روند، اتصالات و لوله‌ها، کاور‌ها و پوشش‌های سیم‌های لوازم الکتریکی و کابل برق همگی از masterbatch ساخته شده اند .

انواع مستربچ

همانطور که گفتیم ماده پایه در ساخت پلاستیک، پلیمر است که برای اضافه کردن یک سری خواص به آن از masterbatch استفاده می‌شود. مستربچ از انواع مختلفی مانند پلی استایرن، پلی پروپن، پلی اتیلن اتیلن، وینیل استات و انواع پلیمر دیگر هستند. پلیمری که در masterbatch استفاده می‌شود باید مشابه پلاستیکی که در تزریق پلاستیک استفاده می‌شود باشد. برای اینکه خواص پلیمر بهبود پیدا کند، باید مواد مختلف دیگری مانند پرکننده‌ها، پیگمنت‌ها و بهبود دهنده‌های خواص در آن استفاده شود. همان گونه که گفتیم جز سوم مستر بچ‌ها عوامل سازگار کننده هستند. این عوامل باعث بالا رفتن سازگاری افزودنی‌ها پایه ای که در پلیمر پایه  مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌شوند. انواع مختلف مستربچ‌ها عبارتند از مستربچ‌های رنگی، افزودنی و پرکننده‌ها.

پلیمرها به تنهایی نمی‌توانند خواص محصول نهایی را تامین کنند و باید بنا به خواصی که از محصولات انتظار داریم، مواد شیمیایی مختلفی به آن اضافه کنیم. برای مثال برای اینکه محصول نهایی رنگی باشد باید از مواد آلی یا شیمیایی رنگی معدنی استفاده کرد.

اگر بخواهیم محصول نهایی استحکام زیادی داشته باشد باید از تقویت کننده‌ها در آن استفاده شود. در لیست زیر انواع مختلفی از مستربچ‌ها آورده شده است:

۱. مستر بچ سفید
۲. مستر بچ رنگی
۳. مستر بچ مشکی
۴. مستر بچ ضد الکتریسیته ساکن یا آنتی استاتیک
۵. مستر بچ لیز کننده
۶. مستر بچ آنتی بلاک

مستربچ - notrika-co.ir

۷. مستر بچ آنتی اکسیدانت
۸. مستر بچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش
۹. مستر بچ کمک فرایند
۱۰. مستر بچ ضد بخار یا ضد مه گرفتگی
۱۱. مستر بچ تمیز کننده
۱۲. مستر بچ ضد حریق
۱۳. مستر بچ شفاف کننده


برای خرید و استعلام قیمت مستربچ پت میتوانید:

مستربچ لیز کننده

لایه‌های فیلم‌های پلاستیکی، پس از تولید به سختی از یکدیگر جدا می‌شوند. همین امر باعث می‌شود که استفاده از آنها در صنعت بسته بندی مشکلات زیادی را ایجاد کند و حتی باعث ایجاد اصطکاک بین قطعات شود. به منظور برطرف کردن این مشکل، از masterbatchهای لیز کننده استفاده می‌شود. این مستر بچ‌ها با کاهش چسبندگی سطوح باعث لغزندگی بهتر می‌شوند.

مستربچ آنتی بلاک

مستر بچ‌های آنتی بلاک در تولید فیلم‌های پلیمری استفاده می‌شود. آنها باعث کم شدن چسبندگی سطوح فیلم می‌شوند.

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ‌های آنتی استاتیک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بخواهیم از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری کنیم و جذب گرد و غبار در سطوح محصول را حذف کنیم.

مستربچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش

محصولات پلاستیکی در برابر نور رنگ پریده می‌شوند و اثرات تخریبی بر روی آنها به جا گذاشته می‌شود. از مستربچ‌های پایدار کننده در برابر اشعه ماورا بنفش، به منظور جلوگیری از این آثار تخریبی استفاده می‌شود.

مستربچ-notrika-co.ir

مستربچ کمک فرایند

این masterbatchها به دلیل وجود کمک فرایندهای پلیمری، خواص محصولات را بهبود می‌بخشند.

مستربچ آنتی اکسیدان

اکسیداسیون در پلیمرها، باعث تخریب آنها می‌شود. به همین منظور برای پایدار کردن آن‌ها در برابر عوامل اکسایشی از مستربچ‌های آنتی اکسیدان استفاده می‌شود.

مستربچ ضد حریق

از این masterbatchها، برای مقاوم سازی در برابر اشتعال استفاده می‌شود.

مستربچ‌های ضد بخار یا ضد مه گرفتگی

به منظور جلوگیری از ایجاد بخار در لایه داخلی محصولات بسته بندی مواد غذایی یا پوشش‌های گلخانه‌ای، از مستر بچ‌های ضد مه گرفتگی یا ضد بخار استفاده می‌شود.

مستربچ-notrika-co.ir

مستربچ تمیز کننده

این مستر بچ‌ها برای به حداقل رساندن ضایعات تعویض رنگ استفاده می‌شوند. به منظور تمیز کردن زودهنگام دستگاه از رنگ و مواد قبلی برای تولید محصول جدید، از masterbatch تمیز کننده استفاده می‌شود.

مستربچ شفاف کننده

محصولات پلاستیکی کدر هستند و نور را از خود عبور نمی دهند. به منظور افزودن جلای بیشتر به محصولات پلاستیکی از مستربچ‌های شفاف کننده استفاده می‌شود. از masterbatch شفاف کننده برای تولید ظروف یکبار مصرف و فیلم‌های ضخیم، نازک و معمولی استفاده می‌شود.

کاربرد مستربچ چیست؟

مستربچ‌ها با توجه به خواص مختلفی که دارند در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال در ساخت تجهیزات و لوازم پزشکی از مستربچ‌های افزودنی استفاده می‌شود. این ماده چسبندگی موجود در پلاستیک را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد لغزندگی در آن می‌شود. برای مثال برای تولید سرنگ‌ها از مستر بچ‌های لیز کننده استفاده می‌شود تا اصطکاکی که در سرنگ وجود دارد و حرکت آن را کند می‌کند را کاهش دهد.

از دیگر کاربردهای masterbatch می‌توان به تولید فیلم‌های پلیمری اشاره کرد؛ که چسبندگی سطوح فیلم به وسیله masterbatch آنتی بلاک در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. همچنین به منظور ایجاد شفافیت در ماده پلی پروپیلن از مستربچ‌های شفاف کننده استفاده می‌شود. مستربچ‌ها دارای نوعی افزودنی هستند که سازماندهی مولکولی آنها به صورتی است که باعث ایجاد شفافیت در محصول می‌شوند.

مستربچ - notrika-co.ir

به منظور افزایش براقیت محصول و کاهش کدری آن و افزودن جلای بیشتر به محصول نیز از مستر بچ‌های روشن کننده نوری استفاده می‌شود. مستربچ‌های روشن کننده نوری در ساخت مصنوعات پلاستیکی و ظرفهای یکبار مصرف کاربرد زیادی دارند. به منظور  جلوگیری از تجمع  الکتریسیته ساکن و همچنین برای عدم جذب گرد و غبار در سطوح محصولات از انواع آنتی استاتیک masterbatch استفاده می‌شود. برای بالا بردن مقاومت و پایداری مواد اولیه، از مستر بچ‌های آنتی اکسیدان استفاده می‌شود؛ زیرا پلیمرها نیز مانند سایر مواد صنعتی در برابر اکسیداسیون تخریب می‌شوند.

برای مثال به منظور جلوگیری از خراب شدن محصولات پلیمری به وسیله نور uv از پایدار کننده‌های نور یو وی استفاده می‌شود. پایدار کننده‌ها، باعث افزایش مقاومت محصولات در برابر اشعه ماورا بنفش می‌شوند و از رنگ پریدگی یا تغییر رنگ آن جلوگیری می‌کنند. به دلیل تنوع بسیار گسترده خواص مستر بچ‌ها از آن‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

محصولات پلاستیکی به خودی خود بی رنگ هستند به منظور افزودن رنگ به آنها از masterbatchهای رنگی استفاده می‌شود. مستربچ‌های رنگی نه تنها باعث تغییر رنگ نهایی محصولات پلاستیکی می‌شوند؛ بلکه می‌توانند باعث بهینه سازی آن نیز شوند و خواص آن را نیز اصلاح کنند. عناصر تشکیل دهنده مستربچ‌های رنگی، رنگدانه‌ها، پخش کننده‌ها، سازگار کننده‌ها و پلیمرهای حامل هستند.

در تولید این ماده، نسبت رنگدانه‌های پیگمنت‌ها به پلیمر بسیار بیشتر است. دو نوع مهم از مستربچ‌های رنگی، masterbatch رنگی پلی پروپیلن و مستربچ رنگی اتیلن است. به منظور ایجاد رنگ‌های مختلف می‌توان غلظت‌های متفاوت و مقادیر متفاوتی از این مواد را استفاده کرد. مستربچ سفید و مستربچ مشکی و دیگر رنگ‌ها از انواع مستر بچ‌های رنگی هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

دستگاه تولید کننده مستربچ

دستگاه اکسترودر، وسیله ای است که برای تولید masterbatch به کار می‌رود. این ماشین از به صرفه ترین و متداول ترین روشهای شکل دهی به پلیمرها است. این دستگاه به صورت مارپیچی است و حرکت خود را از موتور و گیربکس شروع می‌کند و در یک سیلندر حرکت می‌کند. پلیمرها، مواد اولیه تولید masterbatch هستند که از درون یک قیف به داخل دستگاه ریخته می‌شوند و در آن ذوب می‌شوند.

پس از ذوب شدن با فشار زیادی در داخل قالب دستگاه قرار می‌گیرند و بعد از سرد شدن به شکل قالب در می‌آیند. پس از اینکه از قالب عبور کردند رشته رشته می‌شوند. سپس این رشته‌ها داخل تانک آب ریخته می‌شوند تا خنک شوند و پس از این مرحله به منظور خشک شدن آنها، از زیر یک خشک کن عبور می‌کنند. در نهایت با وارد شدن به مرحله خردکن به شکل دانه‌های masterbatch خرد می‌شوند.

مستربچ-notrika-co.ir

مهمترین فاکتور در تهیه مستربچ، قیمت مستربچ می‌باشد

نوسانات قیمت ارز و بورس تاثیر بسزایی در قیمت مواد اولیه پلیمری می‌گذارد. همانطور که می‌دانید قیمت دلار، این روزها نوسانات زیادی دارد و در نتیجه درج قیمت مستربچ به عنوان یک قیمت ثابت، کاری بسیار دشوار است و در طی یک روز حتی ممکن است چندین بار قیمت این ماده عوض شود. قیمت مستربچ به صورت روزانه و با توجه به قیمت به روز مواد اولیه در بورس کالا و عرضه پتروشیمی‌ها اعلام می‌شود. قیمت مستربچ‌ها بسیار رقابتی است در نتیجه ممکن است در طی یک روز نیز چندین بار تغییر کند و همین تغییر قیمت‌های ساعتی و روزانه مشکلات بسیاری برای خریداران آن به وجود می‌آورد.

تامین کنندگان مستربچ‌ها قیمت‌های متفاوتی را اعلام می‌کنند و خریداران را با این مشکل روبرو می‌کند که آیا مبلغی که برای تهیه محصولات پرداخت کرده‌اند، منصفانه و درست است یا خیر؟ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که قبل از تهیه مستربچ با چندین شرکت مختلف در این زمینه تماس بگیرید و پس از آگاهی از قیمت آنها بهترین شرایط فروش و قیمت را انتخاب کنید.

تولیدکنندگان مستربچ را چگونه انتخاب کنیم؟

دقت کنید که در تهیه مستربچ‌ها تامین کننده ای را انتخاب کنید که معتبر باشد و دارای نام و نشانی باشد. تنها به سایت‌های اینترنتی بسنده نکنید و با جستجو از اطرافیان و بازدید از تبلیغات مختلف تولید کننده مستربچ را به درستی انتخاب کنید. شرکت نوتریکا یکی از تولیدکنندگان انواع مستربچ است که می‌تواند این ماده را برای تولید کنندگان با بهترین قیمت تامین نماید. برای اطلاع از شرایط خرید مستربچ و آگاهی پیدا کردن از قیمت مستربج می‌توانید به سایت notrika-co.ir مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول مستربچ

مستربچ (Masterbatch) ماده ای است که از سه جز تشکیل شده است. این سه جزء عبارتند از پلیمر، مواد افزودنی و عوامل سازگار کننده. از مستر بچ در تولید پلاستیک استفاده می‌شود.

۱. مستر بچ سفید
۲. مستر بچ رنگی
۳. مستر بچ مشکی
۴. مستر بچ ضد الکتریسیته ساکن یا آنتی استاتیک
۵. مستر بچ لیز کننده
۶. مستر بچ آنتی بلاک
۷. مستر بچ آنتی اکسیدانت
۸. مستر بچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش
۹. مستر بچ کمک فرایند
۱۰. مستر بچ ضد بخار یا ضد مه گرفتگی
۱۱. مستر بچ تمیز کننده
۱۲. مستر بچ ضد حریق
۱۳. مستر بچ شفاف کننده