لوگو ماسکوم

مستربچ

مستربچ
عناوین صفحه

مستربچ چیست ؟


مستربچ ماده ای است که برای تولید محصولات پلیمری مورد استفاده واقع می‌شود. این ماده برای ساخت محصولات مختلف مانند قطعات خودرو، لوازم خانگی، لوله و اتصالات، صنعت بسته بندی، سیم و کابل، پلیمر‌ها استفاده می‌شوند. با توجه به محصول نهایی باید نوع مناسبی از پلیمر انتخاب شود.

 البته باید به این نکته دقت کرد که تنها استفاده از پلیمر تمام خواص را که محصول نهایی به آن نیاز دارد را تامین نمی کند و به منظور ارائه تمام این خواص، باید موادی به عنوان پرکننده، تقویت کننده، افزودنی و رنگ به پلیمر اضافه شوند تا پلیمر بتواند برای کاربردهای مختلف آماده شود. به این ترکیب مستربچ می‌گویند.

Masterbatch ماده ای است که از سه جز تشکیل شده است. این سه جزء عبارتند از پلیمر، مواد افزودنی و عوامل سازگار کننده. از مستر بچ در تولید پلاستیک استفاده می‌شود. مستربچ‌ها به صورت پودرهای معدنی و آلی و پیگمنت همراه با افزودنی‌های دیگر در ساخت پلاستیک به کار برده می‌شوند.

مستربچ-notrika-co.ir

اکثر وسایلی که در اطراف خود می‌بینید از لوازم آشپزخانه و خانگی گرفته تا قطعاتی که در خودرو سازی به کار می‌روند، اتصالات و لوله‌ها، کاور‌ها و پوشش‌های سیم‌های لوازم الکتریکی و کابل برق همگی از masterbatch ساخته شده اند .

انواع مستربچ

همانطور که گفتیم ماده پایه در ساخت پلاستیک، پلیمر است که برای اضافه کردن یک سری خواص به آن از masterbatch استفاده می‌شود. مستربچ از انواع مختلفی مانند پلی استایرن، پلی پروپن، پلی اتیلن، وینیل استات و انواع پلیمر دیگر هستند. پلیمری که در masterbatch استفاده می‌شود باید مشابه پلاستیکی که در تزریق پلاستیک استفاده می‌شود باشد. برای اینکه خواص پلیمر بهبود پیدا کند، باید مواد مختلف دیگری مانند پرکننده‌ها، پیگمنت‌ها و بهبود دهنده‌های خواص در آن استفاده شود. همان گونه که گفتیم جز سوم مستر بچ‌ها عوامل سازگار کننده هستند. این عوامل باعث بالا رفتن سازگاری افزودنی‌ها پایه ای که در پلیمر پایه  مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌شوند. انواع مختلف مستربچ‌ها عبارتند از مستربچ‌های رنگی، افزودنی و پرکننده‌ها.

پلیمرها به تنهایی نمی‌توانند خواص محصول نهایی را تامین کنند و باید بنا به خواصی که از محصولات انتظار داریم، مواد شیمیایی مختلفی به آن اضافه کنیم. برای مثال برای اینکه محصول نهایی رنگی باشد باید از مواد آلی یا شیمیایی رنگی معدنی استفاده کرد.

اگر بخواهیم محصول نهایی استحکام زیادی داشته باشد باید از تقویت کننده‌ها در آن استفاده شود. در لیست زیر انواع مختلفی از مستربچ‌ها آورده شده است:

1. مستر بچ سفید
2. مستر بچ رنگی
3. مستر بچ مشکی
4. مستر بچ ضد الکتریسیته ساکن یا آنتی استاتیک
5. مستر بچ لیز کننده
6. مستر بچ آنتی بلاک

مستربچ - notrika-co.ir

7. مستر بچ آنتی اکسیدانت
8. مستر بچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش
9. مستر بچ کمک فرایند
10. مستر بچ ضد بخار یا ضد مه گرفتگی
11. مستر بچ تمیز کننده
12. مستر بچ ضد حریق
13. مستر بچ شفاف کننده


برای خرید و استعلام قیمت مستربچ سفید میتوانید:

1- مستربچ لیز کننده

لایه‌های فیلم‌های پلاستیکی، پس از تولید به سختی از یکدیگر جدا می‌شوند. همین امر باعث می‌شود که استفاده از آنها در صنعت بسته بندی مشکلات زیادی را ایجاد کند و حتی باعث ایجاد اصطکاک بین قطعات شود. به منظور برطرف کردن این مشکل، از masterbatchهای لیز کننده استفاده می‌شود. این مستر بچ‌ها با کاهش چسبندگی سطوح باعث لغزندگی بهتر می‌شوند.

2- مستربچ آنتی بلاک

مستر بچ‌های آنتی بلاک در تولید فیلم‌های پلیمری استفاده می‌شود. آنها باعث کم شدن چسبندگی سطوح فیلم می‌شوند.

3- مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ‌های آنتی استاتیک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بخواهیم از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری کنیم و جذب گرد و غبار در سطوح محصول را حذف کنیم.

4- مستربچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش

محصولات پلاستیکی در برابر نور رنگ پریده می‌شوند و اثرات تخریبی بر روی آنها به جا گذاشته می‌شود. از مستربچ‌های پایدار کننده در برابر اشعه ماورا بنفش، به منظور جلوگیری از این آثار تخریبی استفاده می‌شود.

مستربچ-notrika-co.ir

5- مستربچ کمک فرایند

این masterbatchها به دلیل وجود کمک فرایندهای پلیمری، خواص محصولات را بهبود می‌بخشند.

6- مستربچ آنتی اکسیدان

اکسیداسیون در پلیمرها، باعث تخریب آنها می‌شود. به همین منظور برای پایدار کردن آن‌ها در برابر عوامل اکسایشی از مستربچ‌های آنتی اکسیدان استفاده می‌شود.

7- مستربچ ضد حریق

از این masterbatchها، برای مقاوم سازی در برابر اشتعال استفاده می‌شود.

8- مستربچ‌های ضد بخار یا ضد مه گرفتگی

به منظور جلوگیری از ایجاد بخار در لایه داخلی محصولات بسته بندی مواد غذایی یا پوشش‌های گلخانه‌ای، از مستر بچ‌های ضد مه گرفتگی یا ضد بخار استفاده می‌شود.

مستربچ-notrika-co.ir

9- مستربچ تمیز کننده

این مستر بچ‌ها برای به حداقل رساندن ضایعات تعویض رنگ استفاده می‌شوند. به منظور تمیز کردن زودهنگام دستگاه از رنگ و مواد قبلی برای تولید محصول جدید، از masterbatch تمیز کننده استفاده می‌شود.

10- مستربچ شفاف کننده

محصولات پلاستیکی کدر هستند و نور را از خود عبور نمی دهند. به منظور افزودن جلای بیشتر به محصولات پلاستیکی از مستربچ‌های شفاف کننده استفاده می‌شود. از masterbatch شفاف کننده برای تولید ظروف یکبار مصرف و فیلم‌های ضخیم، نازک و معمولی استفاده می‌شود.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط مردم

کامپاند چیست؟

به ترکیبی از مواد که برای بر طرف کردن مشکلات و نقایص محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند، کامپاند گفته می شود. محصولات پلیمری دارای ساختار ضعیفی هستند و برای رفع این مشکل از کامپاند و مستربچ استفاده می‌شود؛ که درصد معینی از این دو ماده خواص پلیمر را تقویت می‌کنند. در بعضی تجهیزات به کار رفته در صنایع، مانند اکسترودرها یا تزریق پلاستیک، نمی توان masterbatch را به پلیمر اصلی اضافه کرد. در این شرایط، تولیدکنندگان باید از کامپاند استفاده کنند تا کیفیت محصول نهایی آن‌ها کاهش پیدا نکند. همچنین کامپاندها برای تولید محصول نهایی، از مستربچ‌ها به صرفه تر هستند؛ زیرا مستربچ‌ها نیاز به هزینه ترکیب و تمیز کاری دارند که کامپاند‌ها آن را ندارند.

تفاوت بین مستربچ و کامپاند

مهمترین و اصلی ترین تفاوتی که بین کامپاند و مستربچ وجود دارد؛ این است که مستربچ‌ها را نمی توان به صورت مستقیم به پایه پلیمر اضافه کرد و آنها را باید به عنوان ماده افزودنی به پلیمر پایه اضافه نمود. اما کامپاندها را می‌توان به صورت مستقیم وارد دستگاه کرد. البته گاهی لازم است که به کمپانی که در روند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد masterbatch نیز اضافه کرد ولی گاهی نیازی به اضافه کردن masterbatch نیست.

ویژگی‌های مستربچ چیست؟

برای اینکه بتوانید یک مستر بچ با کیفیت انتخاب کنید باید فاکتور‌های زیر را در نظر بگیرید:

1. باید پایه پلیمری masterbatch با کالا یا موادی که قرار است تولید شود مطابقت داشته باشد.
2. مستر بچ‌ها باید در تعداد دفعات مصرف متفاوت در خواص و رنگ خود ثبات داشته باشند.

3. مستربچ‌ها باید مشخصات فنی مطلوبی داشته باشند. به مواردی از جمله دمای ذوب، مقاومت انتقال و پراکندگی در ماتریس پلیمری، درصد رطوبت، مقاومت حرارتی، شکل ظاهری و جلای masterbatch مشخصات فنی گفته می‌شود.
4. مستر بچ‌ها باید دارای غلظت یکنواختی باشند و از افزودنی‌ها یا پیگمنت‌ها با درصد مناسب در آنها استفاده شود.
5. آنها باید در رنگ و شید خود منحصر به فرد باشند.
6. آنها باید به گونه ای باشند که برای تولید محصول نهایی مشکل ایجاد نکنند.


برای خرید و استعلام قیمت مستربچ مشکی میتوانید:

مزیت‌های مستربچ

1. با استفاده از مستربچ‌ها هزینه تمیز کاری و پاکسازی حذف می‌شود.
2. با استفاده از فرآیند از پیش تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی در masterbatch، می‌توان تکرار پذیری را در آن افزایش داد.
3. افزایش شفافیت محصولات رنگی و کنترل کدری محصول از دیر مزیت‌های آن است.
4. افزایش ثبات خواص یا رنگ محصول.
5. استفاده کمتر از پیگمنت یا افزودنی‌ها در محصولات نهایی.
6. بهبود پرسه ذوب به دلیل سازگار بودن پلیمر با عوامل اتصال دهنده masterbatch.
7. عدم ایجاد خطر سلامتی برای کارکنان و خط تولید مجاور به دلیل عدم پخش پیگمنت‌ها در هوا.
8. ساده شدن فرایند جابجایی و ذخیره سازی به علت شکل گرانولی مستر بچ‌ها

مستربچ-notrika-co.ir

دستگاه تولید کننده مستربچ

دستگاه اکسترودر، وسیله ای است که برای تولید masterbatch به کار می‌رود. این ماشین از به صرفه ترین و متداول ترین روشهای شکل دهی به پلیمرها است. این دستگاه به صورت مارپیچی است و حرکت خود را از موتور و گیربکس شروع می‌کند و در یک سیلندر حرکت می‌کند. پلیمرها، مواد اولیه تولید masterbatch هستند که از درون یک قیف به داخل دستگاه ریخته می‌شوند و در آن ذوب می‌شوند.

پس از ذوب شدن با فشار زیادی در داخل قالب دستگاه قرار می‌گیرند و بعد از سرد شدن به شکل قالب در می‌آیند. پس از اینکه از قالب عبور کردند رشته رشته می‌شوند. سپس این رشته‌ها داخل تانک آب ریخته می‌شوند تا خنک شوند و پس از این مرحله به منظور خشک شدن آنها، از زیر یک خشک کن عبور می‌کنند. در نهایت با وارد شدن به مرحله خردکن به شکل دانه‌های masterbatch خرد می‌شوند.

مستربچ-notrika-co.ir

قیمت دستگاه تولید مستربچ

برای اینکه بخواهید به یکی از تولیدکنندگان مستربچ تبدیل بشوید ، لازمه اول آن ، خرید دستگاه تولید مستربچ است . دستگاه های تولید مستربچ دارای انواع مختلفی است که با توجه به حجم تولید و نیازتان میتوانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

چند عامل می تواند در قیمت دستگاه تولید مستربچ تاثیرگذار باشد:

اندازه و ظرفیت دستگاه: هر چه دستگاه بزرگتر و ظرفیت تولید آن بیشتر باشد، قیمت این دستگاه گرانتر خواهد بود.

فناوری و ویژگی‌ها: ویژگی‌ها و فناوری‌های پیشرفته، مانند اتوماسیون و کنترل‌های دیجیتال، ممکن است قیمت دستگاه را افزایش دهند.

نام تجاری و سازنده: شهرت و کیفیت سازنده نیز می تواند بر قیمت تاثیر بگذارد.

تقاضای بازار: عرضه و تقاضای این ماشین ها در بازار نیز می تواند بر قیمت آنها تاثیر بگذارد.

فرایند تولید مستر بچ

برای تولید masterbatch باید چهار مرحله انجام شود. که این مراحل به ترتیب عبارتند از فرمولاسیون، خوراک دهی، اختلاط و الک کردن.

 

1- مرحله فرمولاسیون

اولین مرحله ای که برای تولید masterbatch باید طی شود و جز مهمترین مرحله‌های فرآیند تولید آن نیز می‌باشد، مشخص کردن رنگ و میزان افزودنی مصرف می‌باشد. در این مرحله باید اجزای فرمولاسیون با وزن دقیق مشخص شوند و در برخی موارد هم باید این اجزا و ترکیبات با سرعت بسیار زیادی با همدیگر مخلوط شوند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 

2- مرحله خوراک دهی

در این مرحله متناسب با خروجی دستگاه میزان تغذیه اجزا تنظیم می‌شود.

مستربچ-notrika-co.ir

3- مرحله اختلاط

مخلوط باید ذوب شود و اختلاط مذاب نیز باید در دمای مخزن تنظیم شود. اگر دمای نامناسبی در این مرحله انتخاب شود در برش گرانول اختلال به وجود می‌آید و پودر پخش می‌شود. اختلاط خود به ۴ زیر مرحله تقسیم می‌شود:

  1. در مرحله اول فرایند، پیگمنت‌ها، پرکننده‌ها و افزودنی‌ها خیس می‌شوند.
  2. مرحله دوم اختلاط فیزیکی نامیده می‌شود. مرحله ای است که باید پیگمنت‌ها و افزودنی‌ها در پلیمر پایه پخش شوند.
  3. در مرحله سوم باید پیگمنت‌ها، افزودنی‌ها و پرکننده‌ها در مذاب پلیمری توزیع ‌شوند و این مرحله، مرحله توزیع نامیده می‌شود.

در مرحله چهارم نیز باید از کلوخه شدن آنها جلوگیری شود و پراکنده سازی پایدار انجام شود.

برای انجام مرحله اختلاط، از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که عبارتند از: 

  1. مخلوط کن‌هایی مانند بنبوری که مخلوط کن‌های داخلی هستند.
  2. مخلوط کن‌های داخلی مداوم.
  3. دستگاه اکسترودر دو مارپیچ.
  4. دستگاه‌های تک مارپیچ مانند باسکو نیدر.
  5. اکسترودرهای تک مارپیچ به همراه مخلوط کن‌هایی با سرعت بالا.
مستربچ-notrika-co.ir

اکسترودر‌ها دستگاه‌های بسیار مهمی در پروسه اختلاط و تولید masterbatch هستند که در این دستگاه‌ها افزودنی‌ها و پلیمر‌ها داخل اکسترودر ذوب می‌شوند و با یکدیگر ترکیب می‌شوند و از انتهای آن خارج می‌شوند.

به منظور بهینه کردن پروسه اختلاط باید مکانیزم‌های این پروسه که عبارتند از پراکندگی و توزیع از همدیگر تمایز داده شوند. مکانیزم پراکنده سازی عبارت است از کاهش دادن سایز اجزای چسبنده کوچک در یک سیستم چند فازی و مکانیزم توزیع به معنای پخش کردن ذرات کوچک در کل ماتریس برای رسیدن به پخش فضایی خوب است.

این دو مکانیزم در دستگاه‌های اختلاط یا به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود یا به صورت همزمان صورت می‌پذیرد. با موازنه نیروهای چسبندگی ایجاد کلوخه و نیروهای هیدرودینامیک، پراکنش انجام می‌شود. همچنین این نکته مهم است که اندازه تنش‌های اعمال شده نقش بسزایی در توزیع اندازه قطره ها دارد.

4- مرحله الک کردن

مستر بچ تولید شده باید دارای سایز مناسبی باشد و به اندازه ای محکم باشد که مصرف کننده در طی روال تولید با مشکل خوراک دهی روبرو نشود. در نتیجه برای اینکه مطمئن شوین که اندازه گرانول مستربچ مناسب است باید آن را از الک رد کرد.

طرح رتبه بندی تولید کنندگان مستربچ

متاسفانه تعدادی از واحد های غیر مجاز و زیر پله ای که به دلیل استفاده از مواد اولیه ی بی کیفیت و ضایعاتی، عدم پرداخت مالیات و همچنین  فروش غیر رسمی، قیمت هایی غیر معقول را وارد بازار این صنعت (تولید مستربچ) کرده اند. به همین دلیل تولیدکنندگان مستربچ معتبر همچون شرکت نوتریکا و دیگر شرکت های معتبر، تحت تاثیر این قیمت های بی اساس تولیدکنندگان مستربچ نامعتبر قرار گرفته اند. از همین رو به درخواست تولیدکنندگان مستربچ معتبر و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلنی، در جهت استاندارد سازی کیفی تولید مستربچ ها و ممانعت از سو استفاده تولید کنندگان مستربچ نامعتبر و همچنین به جهت دانش فنی، ارتقای زیرساخت‌ ها و منابع تولیدکنندگان مستربچ از سوی دیگر، رتبه بندی تولیدکنندگان مستربچ صنعت لوله به اجرا در آمد.

با مشاوره جناب آقای دکتر معصومی، رئیس کمیته متناظر ISIRI/TC138 این طرح آغاز شد و پس از ماه ها مطالعه و ارزیابی و برگزاری بیش از ده ها جلسه در کمیسیون فنی و هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و آمیزه های پلیمری، معیار های رتبه بندی طرح تدوین شد و در اختیار تولیدکنندگان مستربچ قرار گرفت تا پیشنهادات و نظرات تولیدکنندگان مستربچ در تدوین معیارها لحاظ شود.

تولیدکنندگان مستربچ-notrika-co.ir

در تهیه مستربچ به محصولی که قرار است تولید شود دقت کنید

محصولات نهایی متفاوت، گرانول‌های متفاوتی نیاز دارند. به همین دلیل باید به محصول نهایی در انتخاب مستربچ دقت کنید. برای مثال محصولات متفاوت مانند وسایل آشپزخانه، روکش کابل و سیم و محصولات پلاستیکی از گرید‌های متفاوتی از مستر بچ‌ها استفاده می‌کنند. همچنین رنگ محصولات نیز در انتخاب مستربچ تاثیر گذار است. خواصی که محصولات نهایی نیاز دارند از جمله خواص فیزیکی و مکانیکی نیز در انتخاب مستربچ‌ها تاثیر بسزایی دارد.

پایه مستر بچ مورد نظر

از دیگر نکاتی که هنگام خرید مستربچ باید به آن توجه کنید، محصول تولیدی و پایه masterbatch شما است. به این نکته دقت کنید که حتما نیاز نیست که مستربچ با محصول تولیدی شما دارای پایه همسان باشد و در واقع باید گفت که این نکته در مورد کامپاند صادق است و دقیقا یکی از تفاوت‌های بین کامپاند و مستربچ نیزهمین نکته می‌باشد. با این حال در برخی از موارد ممکن است که نیاز باشد حتماً پایه masterbatch و محصول تولیدی شما مشابه باشد. اگر در خرید پایه مردد هستید می‌توانید با مشاورین شرکت نوتریکا تماس بگیرید تا شما را در این زمینه به صورت کامل راهنمایی کنند.

تولیدکنندگان مستربچ را چگونه انتخاب کنیم؟

دقت کنید که در تهیه مستربچ‌ها تامین کننده ای را انتخاب کنید که معتبر باشد و دارای نام و نشانی باشد. تنها به سایت‌های اینترنتی بسنده نکنید و با جستجو از اطرافیان و بازدید از تبلیغات مختلف تولید کننده مستربچ را به درستی انتخاب کنید. شرکت نوتریکا یکی از تولیدکنندگان انواع مستربچ است که می‌تواند این ماده را برای تولید کنندگان با بهترین قیمت تامین نماید. برای اطلاع از شرایط خرید مستربچ و آگاهی پیدا کردن از قیمت مستربج می‌توانید به سایت notrika-co.ir مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ویژگی های تولیدکنندگان مستربچ

خط تولید مستربچ شامل مراحل متعدد و زیادی است بنابر این از جمله ویژگی های تولیدکنندگان مستربچ دقت و نظم بسیار بالا در تولید این محصول است. همانطور که ذکر شد  تولید مستربچ شامل مراحل متعدد است که هدف اصلی از این مراحل، افزودن موادی است که حالت تقویت کنندگی و پر کنندگی دارند و می توان با آن ها پایه هایی پلاستیکی به حالت مایع و مذاب تولید کرد و از این ماده حاصل آمده برای تولید دیگر مواد مورد نیاز استفاده کرد.

ویژگی های تولیدکنندگان مستربچ به این مورد خلاصه نمی شود و اگر بخواهیم ویژگی دیگری را نام ببریم باید به این مورد اشاره کنیم: تولیدکنندگان مستربچ علاوه بر دقت در تولید، باید موارد مربوط به پخش و نیز فروش را نیز مد نظر قرار دهند. برای مثال شرکت معتبر نوتریکا با تقویت بخش فروش خود، توانسته نیاز ها و سوالات مشتریان عزیز را برطرف نماید. شما عزیزان نیز می توانید برای ثبت سفارش و راهنمایی در خرید، از بخش ((تماس با ما)) موجود در سایت، با کارشناسان نوتریکا در ارتباط باشید.

شرایط مورد نیاز برای تبدیل شدن به یکی از تولیدکنندگان مستربچ چیست ؟

در پاسخ به سوالِ شرایط موردنیاز برای تبدیل شدن به یکی از تولید کنندگان مستربچ چیست ؟ نمی توان تنها یک عامل و فاکتور را لحاظ کرد! برای تبدیل شدن به یکی از بهترین تولیدکنندگان مستربچ، باید موارد زیادی را مدنظر قرار داد. برای مثال تامین مواد اولیه با کیفیت یکی از اصلی ترین مراحل تولید مستربچ است که توسط تولیدکنندگان مستربچ صورت می گیرد. به عنوان نمونه، شرکت نوتریکا که تحت لیسانس و دانش و تکنولوژی شرکت بین المللی ماسکوم پلاستیک فعالیت می کند، در تهیه مواد اولیه دقت و وسواس بسیار بالایی به خرج می دهد، که همین مسئله باعث ایجاد تمایز، بین این شرکت، با سایر تولید کنندگان مستربچ در ایران شده است. پس در تبدیل شدن به یکی از تولیدکنندگان مستربچ با کیفیت، باید به موارد مختلفی چون تهیه مواد اولیه مرغوب، استفاده از دستگاه ها و تکنولوژی های روز، به کار بردن نیروی متخصص و … توجه کرد.

معیار انتخاب تولید کننده برتر مستربچ

خوب است بدانیم که تولیدکنندگان مستربچ از دستگاهی به نام اکسترودر دو پیچه برای تولید این محصول استفاده می ‌می کنند. همچنین از جمله عوامل معیار انتخاب تولید کننده برتر مستربچ می ‌توان به مصرف پایین، منحصر به فرد بودن رنگ، غلظت یکنواخت و میزان درصد افزودنی مناسب مستر بچ تولید شده، اشاره کرد.

به طور کلی معیار انتخاب تولید کننده برتر مستربچ توجه به سابقه و نیز تکنولوژی به کار برده در تولید محصول است. هرچه فرمولاسیون و نحوه ساخت و تولید محصول نهایی، دقیق تر باشد، تولید کننده معتبر تر خواهد بود.

شرکت نوتریکا با هدف اصلی تولید با کیفیت انواع کامپاند، مستربچ و افزودنی ‌های مورد نیاز صنایع پلاستیک در سطح استانداردهای جهانی، تامین نیاز بازار به وسیله مستربچ تولید داخلی بجای نمونه وارداتی، در سال ۱۳۹۸ تاسیس شد. از همان ابتدای فعالیت، نوتریکا اقدام به انعقاد تفاهم‌ نامه همکاری با شرکت ماسکوم پلاستیک نمود که خود از پیشتازان صنعت مستربچ و کامپاند در کشور ترکیه محسوب می ‌شود.

تولید کنندگان مستربچ-notrika-co.ir

بر اساس این همکاری شرکت ماسکوم متعهد شد که دانش و تکنولوژی پیشرفته خود در زمینه تولید انواع مستربچ، کامپاند و افزدونی ‌های صنعت پلاستیک را که از اصلی ‌ترین عوامل دستیابی به محصول با کیفیت هستند و این شرکت را قادر ساخته ‌اند ‌که بخش اعظمی از تولیدات خود را در بازارهای اروپا و آمریکای شمالی به فروش برساند، در اختیار شرکت نوتریکا آویژه قرار دهد تا با راه ‌اندازی خطوط تولید این محصولات در ایران، علاوه بر اشتغال ‌زایی، باعث ارزش ‌آفرینی از طریق ارتقای کیفیت و دانش موجود در صنعت مستربچ کشورمان گردد.

از این رو اولین خطوط تولید مستربچ‌ های سفید، سیاه و رنگی شرکت نوتریکا با همکاری و نظارت مستقیم و با بهره ‌گیری از استاندارد ‌های ماسکوم در شهرک صنعتی اشتهارد احداث و تولید خود را آغاز نمود.

از این رو اگر معیار انتخاب تولید کنندگان برتر مستربچ، کیفیت باشد، قطعا شرکت نوتریکا در صدر جدول است.

برای دیدن ویدئو زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید

سوالات متداول مستربچ

مستربچ (Masterbatch) ماده ای است که از سه جز تشکیل شده است. این سه جزء عبارتند از پلیمر، مواد افزودنی و عوامل سازگار کننده. از مستر بچ در تولید پلاستیک استفاده می‌شود.

1. مستر بچ سفید
2. مستر بچ رنگی
3. مستر بچ مشکی
4. مستر بچ ضد الکتریسیته ساکن یا آنتی استاتیک
5. مستر بچ لیز کننده
6. مستر بچ آنتی بلاک
7. مستر بچ آنتی اکسیدانت
8. مستر بچ مقاوم کننده در برابر اشعه ماورا بنفش
9. مستر بچ کمک فرایند
10. مستر بچ ضد بخار یا ضد مه گرفتگی
11. مستر بچ تمیز کننده
12. مستر بچ ضد حریق
13. مستر بچ شفاف کننده